Chovatelská stanice psů

Minulé vrhy

Na jaro 2019 jsme naplánovali po dvou letech štěňátka s Bublinkou a Karamelkou. Obě fenky měly v r. 2017 mnohopočetné vrhy, proto jsme je v roce 2018 nekryli a dopřáli jim zasloužený relax.
Sestra Bambulka měla plnopočetný vrh v roce 2018,  takže letos jí necháme také pauzu a sedmiletá Natálka je už v "penzi"
Chov psů je náš koníček. Nemnožíme štěňátka rok co rok při každém hárání fen a nechováme na nich až do 9ti let, kdy ještě mohou mít poslední vrh.
Krycí psy pečlivě vybíráme. Důležitá jsou pro nás zdravotní kritéria, nepříbuznost, typický exteriér, jenž se snažíme v chovu udržet: pěkně modelované hlavy, hluboké hrudníky, silné kostry, tak jak se píše ve standardu plemene. 

Caramel Sweet Star Royal Standard i Bubble My Star Royal Standard se začaly hárat téměř současně. 
Pro Karamelku jsem původně zamýšlela psa ze Skandinávie, ale jelikož se opravdu neumím rozpůlit, nakonec jsem si udělala výlet do Polska k chovatelce Sylwii Czaja.
Se Sylwií se známe z výstav víc jak 15 let. Co se chovatelství týče, máme stejné názory a vkus, takže si velmi dobře rozumíme. Právě od ní k nám přišel náš Verdík.


vrh O - Caramel Sweet Star x Cedarwood Play Mor So Much Mor (celočokoládový vrh) 
6 čokoládových fenek a 2 pejsci se narodili 19.4.2019
Porod proběhl přirozenou cestou, Karamelka i štěňátka jsou v pořádku.

Omlouváme se všem, na které se letos nedostalo. Další krytí Karamelky bude až za 2 roky.Otec štěňátek je americký čokoládový pes Cedarwood Play Mor So Much Mor - viz foto:
Tatínek má skvělý původ, v jeho rodokmenu můžeme do čtvrtého kolena najít 14 amerických a kanadských šampionů!
Co je pro nás nejdůležitější, jsou jeho zdravotní výsledky. Kyčle i lokty má čisté - HD A, ED 0/0, vyšetření srdce a očí, EIC, PRA, HNPK - vše čisté. 
Stejně jako Karamelka je plnochrupý, také bez žlutého genu a má pracovní zkoušku. 
Jelikož i Karamelka je čistá na EIC, PRA, HNPK, znamená to, že celý vrh O bude také čistý na tato genetická onemocnění a nebudou ani přenašeči. 

 
 


vrh P - Bubble My Star Royal Standard x Greenstone´s Early Grey at Salt Creek
Dne 29.4.2019 se nám narodilo 9 štěňátek, z toho 8 černých a 1 blonďák!
Také Bublinka rodila přirozenou cestou a všechno dopadlo dobře. 

Měli jsme to štěstí, že zrovna nyní je do Polska na omezenou dobu zapůjčen americký černý pes Greenstone´s Early Grey at Salt Creek, a tak týden po krytí Karamelky jsme jeli k našim severním sousedům znovu. 
Také Greenstone´s má vyšetření kyčlí a loktů bez nálezu a i on je vyšetřený na EIC, PRA, HNPK, navíc ještě na CNM a narkolepsii. 
A jelikož i Bublinka je čistá na EIC, PRA,  HNPK, CNM, znamená to, že všechna štěňátka z vrhu P nebudou nikdy těmito nemocemi postiženi a ani je nebudou coby přenašeči předávat na svoje případné další potomstvo. 
Díky své velmi mírné povaze složila Bublinka také canisterapeutickou zkoušku.  
 Štěňátka z našeho posledního vrhu "M" po Favince a Verdíkovi nar. 11.8.2018 jsou již všechna zadaná.
Své nové domovy našla u skvělých majitelů, věřím, že se s nimi zůstaneme i nadále v kontaktu.
Pro mě osobně dojemná setkání s lidmi, kteří se k nám po 14ti a v druhém případě po 15ti letech znovu vrátili pro štěňátko.
Fenka a pejsek putovali až do Dánska, kde už jednu fenku od nás mají a černá fenka šla na severní Moravu. Znovu ožily vzpomínky na starou generaci zakladatelů našeho chovu po Artíkovi a Stárynce....


Dne 25.11.2018 se fence z našeho chovu Evening Rose Royal Standard a našem čokoládovém pejskovi Verdíkovi - Play Mor Simply Irresistible (více v menu KLUCI) narodilo 6 tmavě čokoládových štěňátek.
Porod probíhal přirozenou cestou a maminka Rose i štěňátka jsou v pořádku.

Štěňátka jsou od písmene "N".  
Oba rodiče mají kyčle a lokty čisté (HD A, ED 0/0), jsou plnochrupí, tmavě čokoládoví  a štěňátka budou po nich čistá na EIC a PRA.
Bude se jednat o domácí odchov v rodině, v dobrých hygienických podmínkách a pod dohledem veterináře.
Kromě kupní smlouvy, obdrží nový majitel také mezinárodní očkovací průkaz s vyznačeným očkováním a odčervením vč. čipování. Jako bonus navíc máme pro začátečníky vydanou brožurku plnou rad a doporučení ohledně výchovy, výcviku a to od prvních dní v novém domově až po dospělost. Dle zájmu nových majitelů a samozřejmě s přihlédnutím k vrozeným vlohám a předpokladům konkrétního štěňátka, rádi pomůžeme s přípravou na různé kynologické aktivity (canisterapii, dogtreking, canicross, lovecké zkoušky, výstavy psů, zájmový chov apod.). Tyto aktivity nejsou povinné. Vystavený průkaz původu nezavazuje nikoho k povinnosti zařazení psa do chovu, absolvování zkoušek apod.  Je ale škoda tuto možnost nevyužít.  

Nejlépe to vystihuje příběh maminky Rose:
Rose se narodila v naší chovatelské stanici a nový domov našla kousek od nás v Brně. Původně to  měla být "jen" parťačka k dospívajícímu klukovi, ale jelikož se majitelům jevila jako nesmírně krásná a inteligentní psí slečna, začali s ní navštěvovat cvičák, učili Rose aportovat a dokonce se zúčastnili i psí výstavy, kde si Rose a zejména její panička vedla skvěle. V silně obsazené třídě mladých dostala známku výborná, v pořadí čtvrtá a v dospělosti dokonce titul r.CAC a výborná 2.  
Rentgeny kyčlí a loktů potvrdily, že Rose je naprosto zdravá. K tomu absolvovala labradoří maturitu, což znamená zvládnutí několika disciplín na tzv. Ověření vrozených vlastností retrívrů.
Přestože to původně ani nebylo v plánu, Rosinka se stala chovnou fenkou a tak se její rodina rozhodla mít aspoň jednou za život štěňátka. Výběr ženicha padl na našeho Verdíka, kterého jsem si přivezla v roce 2014 z Polska jako nepříbuzného psa hlavně na fenky z mého chovu, na které se typově hodí. 

Fotografie Rose: